Opublikowany przez: Familiepl 2020-03-12 12:47:58
Autor zdjęcia/źródło: zdjęcia CDC/ Unsplash
Rząd zdecydował o zamknięciu placówek oświatowych na najbliższe dwa tygodnie, więc czas ten dzieci spędzą z rodzicami i opiekunami w domu. Warto być przygotowanym na pojawiające się pytania o koronawirusa. Albo dlaczego nie chodzę do szkoły/przedszkola?
Wielu rodziców, zwłaszcza tych młodszych dzieci, zastanawia się, jak rozmawiać z dzieckiem o koronawirusie? Zebraliśmy kilka podpowiedzi, które ułatwią rodzicom tę trudną rozmowę.
1. Nie udawaj, że nic się nie dzieje. Nawet małe dzieci słyszą rozmowy dorosłych, mogą zobaczyć strzępki informacji w telewizji, zadają pytania dlaczego zamknięto przedszkole. Słowo „koronawirus” pojawia się naprawdę wszędzie. Warto więc wyjaśnić dziecku, że pojawił się nowy wirus, który może wywołać chorobę, dlatego powinniśmy być uważniejsi.
2. Bardzo ważne jest, aby rodzic dostosował treść rozmowy do wieku i możliwości poznawczych dziecka. Mów do dziecka prostymi słowami, spokojnie i bez używania negatywnych i straszących zwrotów. Inaczej możesz rozmawiać z przedszkolakiem, a inaczej z dzieckiem 12-letnim.
3. Wyjaśnij dlaczego zostały zamknięte szkoły i przedszkola. Dzieci zastanawiają się dlaczego nie chodzą na zajęcia i nie widują się z kolegami. Warto przekazać dziecku, że to kwestia bezpieczeństwa, a dzięki temu wirus będzie się mniej przenosił.
4. Nie strasz! To bardzo ważne, dzieci mogą się później bać. Unikaj popularnych ostatnio treści, że dzieci przenoszą koronawirusa, albo że jeśli zarażą dziadka/babcię - mogą oni umrzeć. Dla dziecka ta wiedza jest nie do ogarnięcia, a wywoła w nim poczucie lęku i zagrożenia.
5. Naucz dziecko i pilnuj podstawowych kwestii higieny i zasad nierozprzestrzeniania wirusa:
- krok po kroku potrenujcie prawidłowe mycie rąk mydłem,
- przypomnij, aby kichać i kaszleć w zgięcie łokcia lub chusteczkę, która trzeba wyrzucić,
- pamiętaj o częstszym niż wcześniej myciu rąk, a zwłaszcza po przyjściu do domu, zakupach, przejeździe komunikacją miejską,
- zaopatrz dziecko w mini żel lub chusteczki antybakteryjne,
– przypomnij o częstym stosowaniu, zwłaszcza na zewnątrz,
- pilnuj unikania odruchu dotykania przez dziecko twarzy i ust.
Rodzice sami są zaniepokojeni, więc wyobraźmy sobie, jak czują się dzieci, które nie bardzo rozumieją co się dzieje i jakie mogą być tego konsekwencje. Dlatego z dziećmi należy otwarcie porozmawiać o koronawirusie, ale w sposób dla nich zrozumiały i taki, który nie wzbudzi w nich niepotrzebnego lęku czy unikania kolegów – a wyłącznie ostrożność.
CZYTAJ TEŻ:
>> Jak chronić dziecko przed koronawirusem? Wyttyczne WHO i UNICEF
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.